progresywny Xbox Series X. Najistotniejsza konsola w historii firmy Xbox

Moc konsoli Xbox Series X zasadza się w specjalnie zaprojektowanym procesorze stworzonym na bazie na najnowszej architektury AMD Zen 2 i technologii RDNA 2. Nowy układ typu SoC (system on a chip) zaprojektowano i zbudowano od podstaw pod kątem szybkości i wydajności, gwarantując mu moc obliczeniową wynoszącą 12 teraflopów – dzięki czemu konsola uzyskała obraz generowany w rozdzielczość 4K przy 60 FPS. Imponująca jest także wynosząca aż 76 MB pamięć cache konsoli. Co więcej gracze będą mogli cieszyć się aż czteroma generacjami gier! Xbox Series X jest wstecznie kompatybilny z pełną biblioteką gier na Xbox One, wieloma pozycjami z Xbox 360 i wybranymi propozycjami z oryginalnego Xboxa. W dodatku posiadacze nowej konsoli będą mogli prowadzić międzygeneracyjne rozgrywki sieciowe.

Przeprojektowanie dla nowego rozmiaru rozrywki

Czas przygotować się na całkowitą immersję w świat gier! Xbox Series X otworzy przed użytkownikami nowy rozmiar konsolowej rozrywki. Innowacyjne rozwiązania sprzętowe i programowe umożliwiają tworzenie prawdziwie futurystycznych gier. Technice RDNA 2 zawdzięczamy pomiędzy innymi niedostępny dotychczas na żadnej konsoli ray tracing, dzięki któremu gracz bez reszty przenosi się w świat gier video.

szybkość i efektywność korzyścią dla graczy

Architektura Xbox Velocity (architektura szybkości) kreuje wspaniałe warunki do uzyskania wyjątkowych wyników w zakresie prędkości i produktywności, a wszystko to dzięki skuteczniejszej komunikacji między podzespołami. Jest to rewolucyjne połączenie sprzętu, asygnowanego dysku SSD o obszerności 1 TB, supernowoczesnego ośmiordzeniowego procesora i ściśle zintegrowanego oprogramowania. Prędki dysk umożliwia niesłychany dotąd komfort wykorzystywania – zagwarantuje m.in. produktywniejsze instalowanie i ładowanie gier, a cały system tworzy różnorodność i dynamikę wrażeń przewyższające dotychczasowe oczekiwania graczy. Architekturze Xbox Velocity i wyjątkowo pokaźnej pamięci cache zawdzięczamy jeszcze możliwość prędkiego wznawiania rozgrywki – gracz może zmienić grę bez konieczności zapisywania swojego postępu, ponieważ konsola wykonuje to samoczynnie.

Chłodzenie równoległe

innowacyjna architektura chłodzenia równoległego umożliwia wydajniejszą pracę konsoli dzięki utrzymaniu trafnej temperatury we wnętrzu urządzenia. Trzy główne kanały zapewnią słuszny przepływ gorącego powietrza, rozdzielając je na kilka strumieni. Ciepłe powietrze odprowadzane będzie ku górze urządzenia, natomiast chłodne, wtłaczane od spodu, zostanie pokierowane tam, gdzie będzie najistotniej potrzebne w danym momencie pracy. W ten sposób architektura chłodzenia kontroluje wewnętrzną temperaturę podsystemów konsoli (w tym dzielonej płyty głównej i korpusu radiatora), zapobiegając ich przegrzewaniu. System ten przekłada się jeszcze na cichszą pracę urządzenia. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko sprawność, lecz także niesamowite wrażenia w grach, z niewyobrażalnie wiernie odtworzoną grafiką i zapierającą dech w piersiach szybkością działania.

Dzielona płyta główna

Optymalizację przepływu powietrza wspiera także dzielona płyta główna – rozszczepiona na dwie części. To nowoczesne rozwiązanie dotychczas nie użytkowane w konsolach. Ten zupełnie nowy standard odpowiada za utrzymywanie równomiernej i trafnie niskiej temperatury wewnątrz całego urządzenia. To właśnie dzięki temu twórcy Xbox Series X mogą się pochwalić tak wysoką mocą!

Korpus radiatora

Radiator to nieelektroniczny, pasywny podzespół mechaniczny, który jako dodatkowy komponent systemu chłodzenia odgrywa główną rolę w zapewnieniu bezusterkowości i efektywności konsoli Xbox Series X. Element ten odpowiada za absorpcję ciepła i znajduje się pomiędzy dwoma częściami płyty głównej, zbierając równomiernie ciepło z obu stron. Został zintegrowany bezpośrednio z obudową konsoli. Ten nowoczesny komponent architektury chłodzenia równoległego w wielkim stopniu przyczynił się do powstania typowego i zupełnie nowatorskiego wyglądu konsoli, a więc za prostą i ascetyczną bryłę prostopadłościanu ustawionego pionowo.

Komora parowa

Komora parowa zastosowana w konsoli Xbox Series X odpowiada za regulację i utrzymanie na podobnym poziomie temperatury układu SoC, rdzenia i pamięci. Jej praca wspierana jest poprzez wentylatory uwydatniające się cichą pracą – pod tym względem bezspornie przewyższa poprzednie propozycje producenta.

Rozbudowanie pamięci bez żadnych kompromisów

najbardziej zaangażowani i wymagający gracze będą mogli zdecydować się na rozbudowanie obszerności dzięki dodatkowej karcie pamięci. Konsola przeznaczony port zwiększania pamięci USB 3.2 umieszczony z tyłu urządzenia, w którym bezpośrednio umieszcza się kartę 1 TB. Karta powiększenia pamięci konsoli Xbox Series X pomieści świeże gry bez straty na jakości i komforcie używania – uzupełniające pozycje będą działały z taką samą szybkością jak przy instalacji na wewnętrznym dysku SSD.

udoskonalone działanie gier i nadzwyczajny obraz

Dzięki postępowej architekturze Xbox Velocity gry na konsole Xbox One, Xbox 360 i nawet oryginalną konsolę Xbox będą działały dużo efektywniej. Udoskonalenie widać m.in. Po czasach uruchamiania i ładowania,zwykle ogromna różnica zauważalna jest w warstwie wizualnej – w dokładnym wyglądzie animacji i grafiki, zrównoważeniejszym klatkażu i rewelacyjnej płynności obrazu (do 120 klatek na sekundę), wyższych rozdzielczościach (obsługa 4K, a nawet możliwość współpracy z 8K). Na graczy czekają nieprzeciętne wrażenia graficzne takie jak gra świateł i cieni, zawdzięczane wspomnianej funkcji ray tracing.

w trakcie projektowania Xbox Series X pracowano także nad synchronizacją konsoli, kontrolera i telewizora – udogodnieniem będzie więc minimalizacja opóźnień pomiędzy ruchem realizowanym na kontrolerze a obrazem.

Odświeżony bezprzewodowy kontroler Xbox

Nieosiągalna dotąd precyzja i komfort grania uzyskana została dzięki unowocześnionemu bezprzewodowemu kontrolerowi Xbox, którego główną zmianą jest nowy krzyżak i dodanie przycisku „share". Na uwagę zasługuje nowy design. Twórcy odświeżyli geometrię, ograniczyli wagę, inaczej wyprofilowali kontroler i zmienili teksturę na żłobioną. Specyficzną precyzję osiągnięto dzięki hybrydowości pada kierunkowego i przeciwpoślizgowości uchwytu. Wśród funkcjonalności warto wyróżnić płynne przechwytywanie i udostępnianie rozgrywki podczas gry. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwe jest również granie i przełączanie pomiędzy kompatybilnymi konsolami, komputerami PC i urządzeniami przenośnymi.

*Kompatybilność zależy od urządzenia i wersji systemu operacyjnego. Współpraca nie jest gwarantowana. Więcej informacji można znaleźć na stronie xbox.com/controller-compatibility.